drukuj

Zmieniają się zasady finansowania pobytu dziecka w przedszkolu

przedszkole

Fot. Leszek Wójtowicz

Bezpłatnie można oddać pociechę na pięć godzin, za następne trzeba będzie płacić. Od dziś obowiązują nowe zasady finansowania pobytu dziecka w przedszkolach publicznych. Zamojscy radni uchwalili, że miesięcznie za pobyt dziecka w miejskich przedszkolach rodzice zapłacą 111 złotych.

Do tej pory płaciło się stałe czesne niezależnie od tego, ile dni w miesiącu dziecko chodziło do przedszkola. W Zamościu wynosiło ono 100 zł. Do tego dochodziły opłaty za wyżywienie i dodatkowe zajęcia, na przykład z rytmiki, zajęć sportowych czy nauki języków obcych. Miesięcznie trzeba było zapłacić ok. 200 zł.

Ale od dziś zmienią się zasady finansowania pobytu dziecka w przedszkolach publicznych. W miejsce stałej opłaty została wprowadzona stawka godzinowa. Bezpłatnie można oddać pociechę na pięć godzin, za następne cztery trzeba już zapłacić (dotyczy to oddziałów 9-godzinnych, 5-godzinne są bezpłatne – red.).

Rada Miasta Zamościa ustaliła miesięczną opłatę „za korzystanie przez dziecko ze świadczeń wykraczających poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego" w wysokości 8 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, co daje 111 zł. Jeżeli dochód na członka rodziny wyniesie mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, wówczas opłata będzie zmniejszona o połowę.

To 55,50 zł. Tyle samo rodzice zapłacą za każde kolejne swoje dziecko uczęszczające do przedszkola.

W wakacje, w związku z dyżurami przedszkoli, opłatę tygodniową ustalono na poziomie 2 proc. minimalnego wynagrodzenia, co daje 27 zł.

Każdy rodzic od nowego roku szkolnego będzie musiał podpisać umowę z dyrektorem przedszkola. Tym samym będzie wiedział, co placówka zabezpiecza dla jego dziecka poza podstawę programową. Z opłat zwolnione są dzieci dysfunkcyjne, a także wychowankowie domu dziecka i pogotowia opiekuńczego.

Przy rozliczeniu na koniec miesiąca będą odliczane dni, kiedy nie było malucha na zajęciach.

W Zamościu działa 13 przedszkoli publicznych, w tym dwa z oddziałami integracyjnymi.

Zdjęcia

  • przedszkole

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze