drukuj

Zamość: Szczeniaki (prawie) za darmo

Ogłoszenie nasza Czytelniczka znalazła w sieci

Fot. sxc.hu

Zaczęło się od internetowego ogłoszenia o szczeniętach do oddania za darmo. Jednak osoba, która zadzwoniła pod wskazany numer, usłyszała, że dostanie psa za 100 zł. Nagrała rozmowę i przekazała ją Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt.
Kiedy członkowie fundacji sami zadzwonili, padła ta sama kwota. Dlatego FLSOZ zabrała szczeniaki. – To był zwrot kosztów, a nie zarobek – tłumaczy właścicielka. Tymczasem, od ponad roku sprzedaż szczeniąt (z wyjątkiem zarejestrowanych hodowli) jest nielegalna. Właścicielka psów czuje się jednak pokrzywdzona.

– Nie chcieliśmy ich sprzedać, tylko oddać w dobre ręce. 100 zł to rekompensata poniesionych kosztów – tłumaczy. – Potraktowano nas jak pseudohodowlę, a my nie rozmnażaliśmy psów umyślnie, to był wypadek. Szczenięta były odrobaczone i zadbane. Teraz podobno wymagają leczenia, a nasza suczka cierpi z powodu zapalenia gruczołu sutkowego, bo zbyt wcześnie odstawiono jej szczenięta.

Weterynarz rzeczywiście zaświadczył, że badał i odrobaczał szczeniaki, kiedy miały trzy tygodnie. Jednak w momencie, kiedy właściciele zamieszczali ogłoszenia w Internecie, psy miały pięć tygodni. Mieszkały z suczką w budzie. Na zdjęciach z ogłoszeń widać było, że dostawały kości.

– Po pierwsze, szczenięta wymagają ciepła i specjalnej karmy – mówi Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z Fundacji LSOZ. – Po drugie, w ciągu dwóch tygodni od wizyty u weterynarza ich stan mógł się zmienić. Kiedy je zabraliśmy były zarobaczone. Suczka, która je urodziła, miała zaledwie rok. Była za młoda na rozmnażanie i pouczyliśmy właścicieli, że powinna dostać leki powstrzymujące laktację.

– Bez względu na cenę, sprzedawanie i kupowanie psów poza hodowlą jest nielegalne. Poza tym, szczenięta i ich matka znacznie odbiegają wyglądem od bokserów. Ogłoszenia dotyczyły tej rasy, więc było to wprowadzanie w błąd – tłumaczy Lipianin-Białogrzywy. 
Współpraca: Izabela Izdebska

Zdjęcia

  • Ogłoszenie nasza Czytelniczka znalazła w sieci
redakcja
Autor:redakcjagg: GG1765606

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać