drukuj

Giełda w Mokrem: Dziki handel kwitnie. Coś z tym trzeba zrobić

Bazar w Mokrem koło Zamościa

Fot. Bogdan Nowak

Na działalność giełdy w Mokrem skarżą się zamojscy handlowcy. Bo lwia część konkurencji nie płaci podatków, nie w głowie im kasy fiskalne. – Wszystkich powinny obowiązywać te same zasady – przekonują zamojscy samorządowcy.

Giełda na lotnisku w Mokrem ściąga w każdą niedzielę tysiące klientów. Wśród sprzedających nie trudno znaleźć przedstawicieli nowych państwa Unii Europejskich, ale także Afryki i Azji.

– Coraz bardziej odczuwalny jest kryzys w branży handlowej – mówi zamojski przedsiębiorca Janusz Kitka. – Jeżeli ktoś pokątnie sprowadza tani towar bez faktur, nie płaci podatku VAT albo czynszu za dzierżawę lokalu, to sprzeda go taniej. Tracą na tym handlowcy prowadzący legalną działalność, ale też klienci, którzy mają tańszy towar, ale często gorszej jakości.

Problem podjął na ostatniej sesji Jerzy Nizioł (Lewica), wiceszef zamojskiej Rady Miasta. – Nasi przedsiębiorcy skarżą się, że handel prowadzony na giełdzie bez kontroli i ewidencji powoduje duże zagrożenie i jest przyczyną likwidacji wielu działalności – powiedział Nizioł.

Zaznaczył, że wolny rynek rządzi się swoimi prawami, kupujący ma prawo wyboru.

– Ale prowadzenie handlu w Mokrem przez osoby, które nie posiadają na to pozwoleń i nie odprowadzają podatków jest działaniem na szkodę lokalnych przedsiębiorców – powiedział radny. – Chodzi o uporządkowanie handlu: wszyscy powinni prowadzić go na równych warunkach.

Wcześniej ten temat stanął na wspólnym – dla miasta i powiatu – posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku RM Zamościa. Oprócz samorządowców i szefostwa Aeroklubu Ziemi Zamojskiej pojawili się na nim m.in. przedstawiciele urzędów skarbowego, celnego i sanepidu.

– Przedstawiciele służb kontroli stwierdzili, że zdarzały się sytuacje, że podczas prowadzonej kontroli nikt się nie przyznawał do pozostawionego towaru – informuje Karol Garbula, sekretarz miasta Zamościa.

Dodał, że w związku z tym zaproponowano spotkanie przedstawicieli Urzędu Kontroli Skarbowej i policji ze starostą zamojskim w celu wyznaczenia miejsca do przechowywania zarekwirowanego towaru.

– Jeżeli wpłynie do nas oficjalny wniosek w tej sprawie, to bez problemu znajdziemy takie miejsce – mówi Henryk Matej, starosta zamojski.

Właścicielem lotniska w Mokrem jest Skarb Państwa, którego reprezentantem jest właśnie Starostwo Powiatowe w Zamościu, natomiast gospodarzem Aeroklub Ziemi Zamojskiej, który dzierżawi grunty.

Zdaniem samorządowców szefostwo aeroklubu powinno „ucywilizować" handel na giełdzie. – My udostępniamy teren i pobieramy za to opłaty, natomiast od kontrolowania legalności prowadzonego handlu są inne instytucje – twierdza Jacek Tryniecki, nowy dyrektor AZZ.

W Zamościu coraz częściej mówi się nawet o tym, że bazar w Mokrem w ogóle powinien przestać funkcjonować.

................................................................................................................................................................
Co o tym sądzicie? Robicie w niedzielę zakupy na giełdzie? Czekamy na Wasze komentarze. Wystarczy zalogować się na MM Zamość

Zdjęcia

  • Bazar w Mokrem koło Zamościa

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Tomas
Tomas pt., 2011-10-14 07:33

Mokre

Oczywista oczywistość - uczciwość musi być; a po pierwsze - dużo osób mówi ze trzeba ściągać firmy do Zamościa i to jest oczywiste. Jednak większość ludzi utrzymuje się z pracy w zamojskich firmach m.in. w sklepach odzieżowych. Więc jasne jest że ludzie kupują tam gdzie taniej co skutkuje ze sklepy będą padać...(patrz przykład sklepiki na osiedlu Zamoyskiego -> wokół markety więc po mniejszych zostały puste lokale...)
a po drugie ja nie jeżdżę na giełdę > niedziela? > wolność:)

Jarosław Szafran
Jarosław Szafran pt., 2011-10-14 10:10

Hipokryzja

Proponuje władzom miasta w dalszym ciągu wydawać pozwolenia na budowę wszelkiej maści marketów ... wtedy na pewno drobny handel będzie się ro"zwijał".
Zwalanie winy na giełdę w Mokrem jest po prostu hipokryzją...

Pozdrawiam
Tomas
Tomas pt., 2011-10-14 10:16

Apropo

Może i racja - ale żeby i hiper się nie zwinęły - zawsze to coś:)
choć z drugiej strony ceny w hiper wymuszają od ludzi szukania tańszych ubrań...
więc część której nie stać na ekslusiv muszą jeździć na mokre...
może na sobotę przenieść:) hehe

agnieszka7001
agnieszka7001 pt., 2011-10-14 10:51

po co przechowywać?

Jeżeli towar nie ma właściciela można go oddać potrzebującym. A co do legalności to są od tego odpowiednie służby. Natomiast co do Kupców z Zamościa to wszyscy narzekają. Rozumiem czynsz, podatki, Zus ale może niech obniżą marże na swoich towarach bo 150% to chyba lekka przesada, a przecież handlują tym samym towarem co giełda w Mokrem. Może należy przyciągnąć kupujących innym towarem. W każdym sklepie w Zamościu wisi to samo, niech nie dziwią się zatem, że ludzie wolą kupić ten towar taniej.

TORRES20400
TORRES20400 pt., 2011-10-14 11:26

Handel

Nagonka na "Mokre" ma oczywiste źródło: w nowych galeriach handlowych jest jeszcze dużo metrażu do wynajęcia - pogonią z lotniska, to część z handlujących może je wynajmie.... No i "nowe - super - boksy" przy ekonomiku trzeba będzie wkrótce zasiedlić. Przecież nie będą stały puste... Miasto musi się wykazać "wspieraniem" handlu - przecież po to wybudowano nowe stoiska handlowe... ;-)))